16 stycznia 2017 Udostępnij

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Wczesny okres dzieciństwa to czas burzliwy, gdy chodzi o zęby. Wiedza o tym dorosłe osoby, które mają już dzieci. Wiele dzieci pierwsze urodziny obchodzi z jednym ząbkiem inne mają już ich kilka. Wczesny okres dzieciństwa to czas burzliwy, gdy chodzi o zęby. Zęby mleczne służą dziecku przy jedzeniu przez jakieś 5 -10 lat. Ostatnie z tych zębów zastępują zęby stałe między 12 a 14 rokiem życia. Mimo iż mleczne i stałe zęby kiedyś wypadną muszą służyć dziecku, dlatego dobrze doprowadzić do tego, że dziecko będzie dbało o jamę ustną. Niestety każdy ząb narażony jest na próchnicę. Jeśli chcemy, by dziecko miało zdrowe zęby nie wystarczy jedynie współpraca dziecka z rodzicami. Musi być jeszcze w tym wszystkim trzecia strona a więc stomatolog. Już na samą myśl o dentyście niektórzy dorośli odczuwają dreszcze. Bardziej woleliby udać się do chirurga. 

 

 

Kiedy pierwszy raz do stomatologa?

Ten moment zależeć będzie od kilku czynników i opinii. Ustalenie terminu pierwszej wizyty stomatologicznej zależeć będzie od stanu zębów dziecka, opinii pediatry, rodziców. Jeśli mama zauważy problem ze zgryzem, ciemne plamki na zębach, krzywe zęby czy nierównomierne zabarwienie powinna od razu reagować i konieczna będzie konsultacja stomatologiczna. 

dentysta dla dzieci

Jak wybrać stomatologa?

Rodzice powinni zwracać uwagę na to, czy dana osoba jest stomatologiem dziecięcym. Warto zapytać również o to jaki ma czas praktyki przy leczeniu dzieci. Stomatolog dziecięcy prawdopodobnie jest przygotowany lepiej na pytania dzieci niż taki, który leczy wyłącznie osoby dorosłe. Prawdopodobniej lepiej również zna obawy dzieci. Przed wizytą warto ustalić czy stomatolog chce, by mama była także w gabinecie. Są takie osoby, które uważają, żę będzie lepiej, gdy dziecko jest w gabinecie samo. Inni zachęcają rodziców do pozostania w gabinecie razem z dzieckiem. Szczegóły wizyty można ustalić już w trakcie ustalania terminu. Można także umówić się czy będzie to wyłącznie ocena stanu ząbków czy także zapoznanie się dziecka ze sprzętem. Jeśli będą jakieś problemy czy interwencja ma być na pierwszej wizycie czy może dopiero na kolejnych. Rodzice mogą także szukać stomatologa, który będzie gwarantował coś na kształt nagrody dla dziecka po wizycie, jakieś naklejki, szczoteczki, próbki pasty do zębów. 

Małe dziecko, które nigdy wcześniej u stomatologa nie było nie powinno mieć uprzedzeń względem dentystów. Dlatego stosunek do leczenia zębów w dużej mierze zależeć będzie od tego jakie podejście mają rodzice oraz jak będą się zajmować przygotowaniem dziecka do takiej wizyty, jaki nastrój będzie towarzyszył takiej wizycie, powinien o to dbać stomatolog. Jego rolą będzie budowanie pozytywnego odczucia u dzieci, które na wizycie się pojawią.

Sprawdź ofertę >>

 

Alina Dmitrzak

Chirurg plastyk. W swojej klinice przyjmuje coraz więcej turystów z zagranicy.