3 lutego 2016 Udostępnij

Polska Turystyka Medyczna

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz..." Niestety, w tej fraszce Jana Kochanowskiego jest wiele prawdy. Choroba niesie ze sobą nie tylko ogromną ilość zszarganych nerwów, niepokoju, ale i jest bardzo kosztowne pod względem finansowym. Dlatego wielu Europejczyków szuka tańszej alternatywy. Wspaniałym sposobem na redukcję kosztów związanych z leczeniem jest turystyka medyczna. Czym jest to zjawisko? To nic innego, jak podróżowanie w celach prozdrowotnych do specjalistycznych ośrodków medycznych. Dotychczas prym w tej dziedzinie wiodły Węgry, Słowacja. Dziś, niedocenionym konkurentem dla tych krajów staje się również Polska.

Pacjenci za Zachodniej granicy nareszcie dostrzegli potencjał naszej medycyny. Popularność Polski w tej branży zawdzięcza się wielu czynnikom, przede wszystkim ekonomicznym, z drugiej strony zainteresowanie nie byłoby tak duże gdyby nie skuteczne działania marketingowe, mające na celu promocję Polski na scenie międzynarodowej turystyki medycznej. Jednak żadne zabiegi marketingowe, nie przyniosłyby oczekiwanych efektów gdyby nasz kraj nie miałby nic do zaoferowania. Tymczasem, ma aż zanadto i to w niskich jak na europejskie standardy cenach.

Pomimo że turystyka medyczna oferuje zabiegi z różnych dziedzin medycyny, to największą popularnością cieszą się te z zakresu chirurgi plastycznej. Niemniej, europejki najchętniej decydują się zabiegi poświęcone piersiom. To zjawisko, jest efektem ogromnej różnicy w cenie tego typu zabiegów, wynosząca zazwyczaj nie mniej niż 50 %! Co więcej, niska cena wcale nie świadczy o niskich standardach. Obcokrajowcy, którzy mieli okazję skorzystać z usług polskich specjalistów, wiedzą że każdy zabieg wykonywany jest pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej. Dlatego też nie ograniczają się do jednorazowej wizyty.

Bożena Walno

Dermatolog. W swojej przychodni często wykonuje testy alergologiczne osobom z zagranicy, które chwalą sobie polska służbę zdrowia.