15 lutego 2016 Udostępnij

Turystyka medyczna w Polsce

Szacuje się, że poza granicami naszego kraju żyje i normalnie pracuje około dwóch milionów Polaków. W większości znajdują się oni na Wyspach Brytyjskich i w Niemczech, gdzie też płacą składki na ubezpieczenia społeczne. Co jakiś czas wracają jednak na stare śmieci i niezwykle często w czasie takich odwiedzin korzystają z usług medycznych. Na taki sam pomysł wpadli też ich sąsiedzi, którzy coraz częściej kuszeni są znakomitą jakością polskiej oferty medycznej i przystępnymi cenami. W ten sposób obie te grupy osób stają się turystami medycznymi, czyli ludźmi podróżującymi do innych krajów w celu skorzystania z opieki zdrowotnej.

Okazuje się, że jest to jeden z najdynamiczniej rosnących rynków w całej Unii, a Polska na tle innych krajów wypada wyjątkowo dobrze. Za najważniejsze dla sukcesu tego zjawiska w Polsce uznaje się wysokie kwalifikacje personelu medycznego. Nie bez znaczenia jest oczywiście także bardzo wyraźnie niższa cena zabiegów, chociaż bez przyzwoitej jakości nie byłoby to istotne. Na zdrowiu się nie oszczędza. Obie te cechy razem są odpowiedzialne za masowy napływ Europejczyków do polskich lekarzy. Liderem rynku i polską wizytówką jest stomatologia, ale niedaleko za nią plasuje się też szeroko rozumiana okulistyka.

Niewiele mniejsze znaczenie ma również kardiochirurgia i osobno wymieniana chirurgia oka. W ostatnim czasie szczególnie popularne stały się zabiegi laserowej korekcji wzroku. Jest to ogólnie popularna branża, ponieważ można łatwo i w istotny sposób poprawić sobie jakość życia. Porównanie kosztów korekcji wzroku wypada wręcz piorunująco. Za zabieg w Anglii płaci się w przeliczeniu od 5 do 10 tysięcy złotych, a w naszym kraju usługa wręcz luksusowa to koszt zaledwie 4 tysięcy złotych. Korzystają z tego nasi rodacy, ale prawdziwy rozwój branży zapewniają turyści medyczni.

Bożena Walno

Dermatolog. W swojej przychodni często wykonuje testy alergologiczne osobom z zagranicy, które chwalą sobie polska służbę zdrowia.