27 stycznia 2016 Udostępnij

Zagraniczni turyści medyczni w Polsce

Szacuje się, że zainteresowanie turystyką medyczną w Polsce jest obecnie naprawdę duże, a w minionym roku nasz kraj mogło w tym celu odwiedzić nawet 400 tysięcy osób. Nie można też nie zgodzić się z tym, że mówimy o trendzie, który przez cały czas się utrzymuje, a to pozwala przypuszczać, że w kolejnych latach liczba ta będzie wzrastała nawet o 15 procent. Nie można nie dostrzec zresztą i tego, że również nasi rodacy coraz częściej leczą się poza granicami kraju chwaląc sobie otwierające się przed nimi możliwości. Wśród odwiedzających Polskę zagranicznych gości dominują Niemcy oraz mieszkańcy Wysp Brytyjskich, na Wybrzeżu często pojawiają się jednak również przedstawiciele państw skandynawskich. Niemcy potwierdzają, że za korzystaniem z polskiej służby zdrowia przemawia przede wszystkim niski koszt, jaki się z tym wiąże, ten zaś dotyczy nie tylko usług, ale i zabiegów medycznych.

Anglicy zwracają jednak uwagę na to, że wyleczą się u nas nie tylko taniej, ale i zdecydowanie szybciej niż u siebie. Rzeczywiście, trudno nie zgodzić się z tym, że możemy mówić o dość poważnym kryzysie, jaki dotyczy służby zdrowia w Wielkiej Brytanii. Szpitale są przepełnione, a do tego brakuje nie tylko fachowego personelu medycznego, ale i lekarzy. Coraz częściej mówi się o tym, że nawet co czwarty lekarz w brytyjskim szpitalu jest dziś cudzoziemcem. Zapotrzebowanie na usługi medyczne stojące na wysokim poziomie wykorzysta również medycy z naszego kraju.

Osoby, które przebywają na Wyspach często decydują się na praktykę prywatną, a choć jest ona skierowana przede wszystkim do Polaków, również Brytyjczycy zaczynają dostrzegać, że korzystanie ze stwarzanych przez nią możliwości może im przynieść szereg korzyści. Statystyki przygotowane na zlecenie brytyjskiego rządu mówią o tym, że leczenie za granicą jawi się jako atrakcyjne dla nawet dwustu tysięcy osób, a przecież nie brakuje głosów, że nawet te dane są mocno zaniżone. Wiele osób wybiera Polskę, gdzie chętnie korzysta nie tylko z usług chirurgów plastycznych i stomatologów, ale również ginekologów, kardiologów i onkologów. Coraz częstsza jest zresztą praktyka organizowania wyjazdów w taki sposób, aby odwiedzić nie jednego, ale nawet kilku specjalistów w tym samym czasie. Pomagają w tym tanie linie lotnicze i same polskie kliniki.

Bożena Walno

Dermatolog. W swojej przychodni często wykonuje testy alergologiczne osobom z zagranicy, które chwalą sobie polska służbę zdrowia.